Září – Top exponát

Kontakt: +420 481 322 106 / mail@muzeum-turnov.cz

Září – Top exponát

MOCZNA MODLITBA A POŽEHNANÍ PROTI BAUŘZCZE

Jedná se o rukopis datovaný letopočtem 1779 umístěným na zadní předsádce, avšak je možné, že je o málo starší. Je vázaný v pevných deskách potažených tmavě hnědou kůží s lisovaným ornamentálním dekorem po obvodu. Jako titulní strana je použita mědirytina Panny Marie ze Svaté Hory z roku 1747. Text je psán na papíře česky, z většiny úhledným novogotickým polokurzivním písmem, v menšině potom kurzivním novogotickým písmem. V písmu lze rozeznat tři písařské ruce. Na přídeští se dochovala nálepka, která dokládá, že rukopis, než se dostal do Muzea Českého ráje, byl součástí Výstavky starožitností v turistické chatě u Kalicha (osada Besedice, část obce Koberovy, okr. Jablonec nad Nisou). Z toho je možné s opatrností usuzovat, že rukopis je regionální (pojizerské) provenience.
Z pohledu obsahu se název celého rukopisu, který byl převzat z nadpisu na první straně, stal částečně zavádějícím. Větší díl rukopisu je skutečně souborem modliteb, ale i dalších náboženských úkonů, které měly hospodářství ochránit proti nepřízni počasí. V další části však obsahují i další modlitby jako jsou např. proti morovým epidemiím, povodním, pádu stromu, požáru atd. V zásadě se tedy jedná o rukopisnou sbírku nejrůznějších modliteb, chvalozpěvů a náboženských rad, které měly ochraňovat zejména proti přírodním jevům v širším slova smyslu.
Rukopis patrně vznikl a sloužil jako domácí sbírka modliteb, pročež se jedná o zajímavý doklad lidové tradice, ba přímo pověrečnosti, což z něho činí zajímavý pramen pro vhled do regionální etnografie doby před průmyslovou revolucí.
Rukopis byl digitalizován v rámci programu VISK 6 a je dostupný na www.manuscriptorium.com.
X