Výstava

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

Vlasta Matoušová – Hmyz a rostliny zblízka

20.02.2025 - 01.06.2025

Vlasta Matoušová – Hmyz a rostliny zblízka. Obrazy, kresby, grafika

Muzeum Českého ráje ve spolupráci s historičkou umění Eleonorou Tehníkovou vydává monografii „Vlasta Matoušová“, která mapuje život a dílo této významné grafičky, malířky a ilustrátorky. Publikace obsahuje uměleckohistorickou stať i bohatý obrazový materiál včetně reprodukcí kreseb, grafik, maleb a poštovních známek.
Slavnostní uvedení knihy proběhne v sobotu 12. dubna v 15:00 v Muzeu Českého ráje.
Kmotrem knihy se stane sběratel umění pan Ladislav Bjaček.
Hudební doprovod: Martin Hybler – klavír a Vilém Veverka – hoboj

Vydání monografie „Vlasta Matoušová” finančně podpořily Ministerstvo kultury ČR a město Turnov.

Křest monografie „Vlasta Matoušová" – PozvánkaKřest monografie „Vlasta Matoušová" – Pozvánka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Něco tak dokonalého, jako je příroda sama, by člověk nemohl vymyslet.“ 
Vlasta Matoušová

Výstava turnovské výtvarnice přiblíží svébytnou uměleckou optikou oblast, která bývá umělecky reflektována spíše výjimečně – předmětem celoživotního zájmu Vlasty Matoušové je totiž úžasný svět hmyzu, který autorka nahlíží a zprostředkovává s nebývalou pokorou, zájmem a fascinací.

Výstavní sezónu roku 2025 zahajujeme v hlavním výstavním sále turnovského muzea s potěšením prezentací celoživotní tvorby místní malířky, grafičky, ilustrátorky a výtvarné pedagožky Vlasty Matoušové, uspořádané k autorčiným sedmdesátinám.

Vlasta Matoušová se narodila roku 1955 do umělecké rodiny Dalibora Matouše (1925-1992) a Ludmily Matoušové, rozené Schückové (1924-2023), absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Inspirativní a tvůrčí rodinné prostředí dalo výtvarně se projevit nejen Vlastě, ale také její starší sestře Miladě, která našla svůj umělecký výraz ve tkaní goblénů, s nimiž se úspěšně výstavně prezentovala nejen v tuzemsku, ale v posledních letech např. také ve Francii.

Umělecké rodinné prostředí autorku kultivovalo a motivovalo k vlastnímu výtvarnému snažení, jež bylo už od útlého věku ovlivněno blízkým vztahem k přírodě. Od dětství obdivovala Velký obrazový atlas hmyzu Václava Jana Staňka i tvorbu Karla Svolinského a už během základní školní docházky s oblibou a zaujetím doplňovala herbáře vytvářené v rámci výuky vlastními kresbami rostlin. Poutavému a inspirativnímu hmyzímu mikrosvětu se výtvarnice začala věnovat již během studia oboru Tvorba a výroba železnobrodských skleněných figurek na uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě (1970-74), kde mezi spolužáky zpracovávajícími tradiční figurkářské náměty ze světa fauny (ptáčci, lesní zvěř apod.) vyčnívala právě inklinací k těmto netypickým motivům.

Přes její velké úsilí jí z politických důvodů nebylo umožněno pokračovat ve studiu na vysoké škole, navzdory tomu se po maturitě usadila v Praze, kde si našla zaměstnání, aby se mohla nadále vzdělávat soukromě. Během pobytu v hlavním městě vstoupila do kontaktu s členy entomologické společnosti, navštěvovala entomologické burzy, kde si kupovala preparované i živé exempláře za účelem chovu a studia, dojížděla do entomologického oddělení Národního muzea a vyhledávala příležitosti nahlédnout hlouběji do inspirativní říše hmyzu a využít nová zjištění a dojmy pro svou výtvarnou práci.

Do této doby spadá také organizace první samostatné výstavy Vlasty Matoušové, která se pod názvem „Hmyz v kresbě a grafice“ uskutečnila v roce 1976 v Mikrobiologickém ústavu ČSAV. O rok později se pak započala její práce ilustrátorská na poli tzv. vědecké ilustrace, která tvoří významnou kapitolu její tvorby. Zpočátku publikovala tyto práce v populárně-naučných časopisech, např. ABC mladých techniků a přírodovědců, Věda a technika mládeži, Vesmír. Od počátku 80. let se pak podílela na ilustraci řady odborných a populárně vědeckých publikací z oblasti botaniky i zoologie (Stromy, Freude an Tieren/Chovatelství pro mládež, Okrasné keře, Popínavé rostliny, Toulky po horách, Svět zvířat…), nejúspěšnějším počinem bylo jistě 560 barevných ilustrací pro knihu Stromy a keře (Artia 1984), která byla přeložena do sedmi světových jazyků a vydána v nákladu 500 000 výtisků. Úspěchy na poli vědecké ilustrace doplňuje také tvorba užité grafiky v oblasti poštovních známek – V. Matoušová je autorkou dvou realizovaných návrhů. S dílem Vlasty Matoušové se lze setkat však i při procházkách krajinou severovýchodních Čech – opakovaně se podílela na aktivitách CHKO (ilustrace pro plakáty a panely naučné stezky CHKO Český ráj).

Na počátku 90. let se výtvarnice po etapě prožité v Liberci vrací do rodného Turnova, blíže rodičům a sestře, a začíná vyučovat výtvarný obor na zdejší základní umělecké škole (působila zde do roku 2002). V letech 2000-2017 kultivovala svým odborným vedením desítky studentů Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Turnově v rámci výuky výtvarné přípravy. Paralelně s pedagogickým působením se ve volném čase věnovala volné i ilustrátorské tvorbě a účastnila se řady výstav v tuzemsku i zahraničí (Univerzita Guelph Kanada 1994, Siusi allo Scilliar Itálie 1994, Reeuwijk Nizozemí 1997), výtvarných sympozií a grafických soutěží (mj. 2016 první cena na Triennale Europeenne de L´Estampe v Toulouse nebo 1998 bronzová medaile z výstavy exlibris The First World Small Printings and Exlibris Works Exhibition v Pekingu). Od roku 2017 je Vlasta Matoušová členkou Sdružení českých uměleckých grafiků HOLLAR a její práce jsou zastoupeny nejen v českých, ale také v zahraničních sbírkových institucích (Museo civico di grafica, Brunico, Itálie; Muzeum Zamkowe, Malbork, Polsko; Stedelijke musea, Sint-Niklas, Belgie aj.). Od roku 1985 se pravidelně účastní výstav „Malíři Pojizeří“ pořádaných Muzeem a Pojizerskou galerií v Semilech. Vedle toho je třeba ocenit také záslužnou péči o umělecký odkaz rodičů i sestry, patrnou zejména v prezentaci jejich díla prostřednictvím výstav, vydávání publikací a ve svědomitém spravování rodinné sbírky.

Vlasta Matoušová je především velmi nadanou kreslířkou a grafičkou, ve svém díle čerpá inspiraci zejména ze světa rostlin a hmyzu. Mezi výtvarnými technikami jí byly vždy nejbližší perokresba často kolorovaná akvarelem a suchá jehla občas kombinovaná s leptem. V posledních dvou dekádách se však s ohledem na kondici zraku věnuje stále častěji malbě, kde používá olejové a akrylové barvy i suché pastely, do olejomaleb pak často vkládá přírodniny, takže vznikají plastické asambláže. Práce s listy a dalšími rostlinnými prvky nalezenými v přírodě je pak příznačná i pro její grafické dílo, když tyto prvky originálně obtiskuje do měkkého kytu a dosahuje tak velmi jemných a realistických detailů. Její grafiky, kresby a malby okupují nejroztodivnější formy hmyzích těl často pozorovaných v momentu přerodu (např. líhnutí z kukly) a zachycených mnohdy z více pohledů najednou, aby autorce pomohly zprostředkovat pestrý a fascinující hmyzí svět viděný v konkrétním okamžiku, který by jinak zůstal oku lidského diváka skrytý.

Výstava představí dílo Vlasty Matoušové ve vší pestrosti, kterou se vyznačuje – zastoupeny budou malby, kresby, grafika, ilustrace, známky i ukázky skleněných figurek z dob středoškolských studií, skromnou ukázkou tvorby ostatních členů rodiny připomeneme tvůrčí zázemí, z něhož autorka vzešla. Návštěvníci budou mít příležitost nahlédnout díky autorčinu prostřednictví do nejbohatší, a přitom stále velmi málo prozkoumané říše hmyzu, která nás nepřestává překvapovat svou proměnlivostí, různorodostí a přizpůsobivostí. Tvorba V. Matoušové nás vtáhne do dech beroucích procesů proměn a klíčových životních momentů obyvatel hmyzího světa a ohromí nás svým smyslem pro detail i střídáním různých měřítek. Právě zaměření se na tuto křehkou a fascinující krásu a její přiblížení lidskému pozorovateli patří k největším přínosům umělecké tvorby Vlasty Matoušové.

Ku příležitosti životního jubilea i nadcházející výstavy připravuje autorka ve spolupráci s muzeem také vydání bohatě ilustrované monografie, autorkou textu knihy je historička umění PhDr. Mgr. Eleonora Tehníková. Slavnostní uvedení publikace se předpokládá na přelomu března a dubna.

Výstavu také doprovodí tři komentované prohlídky za účasti autorky, a sice v termínech 19. 3. v 17.00, 12. 4. v 15.00 a 21. 5. v 17.00.
Vernisáž výstavy ve čtvrtek 20. února v 17:00.

Muzeum Českého ráje v Turnově – Výstavní sál / 20. 2. – 1. 6. 2025

Kurátoři výstavy: Mgr. Lenka Laurynová. PhDr. Miroslav Cogan + Dalibor, Ludmila a Milada Matoušovi

Pozvánka – výstava Vlasta Matoušová

Vlasta Matoušová; plakát

X