Stavění májů
Zvyk stavění májek o filipojakubské noci (30. dubna) má na našem území tradici sahající do středověku, ale pravděpodobněji mnohem dále. Májka či májový strom je symbolem života, růstu, hojnosti a zároveň magickým ochranným prvkem, který má chránit obec nad kterou je vztyčena. Vztyčení máje je tak v určitém kontrastu k nočnímu pálení ohňů, kdy je symbolicky spáleno vše staré a negativní.
Májka má podobu stromu, zbaveného po délce většiny větví, jen na samé špici je zeleň ponechána a ozdobena barevnými pentlemi a zavěšeným věncem. Staví se většinou v centru obce, na návsi.
Pod májkou, májem, či májí pořádali mladí, svobodní lidé taneční zábavy.
K májce se vážou i další zvyky, které se v některých lokalitách zachovali dodnes. Jedním z nich je kradení, nebo podtínání májky muži z vedlejší vesnice. Přijít o svou májku se považuje za velkou potupu pro celou ves. Proto je májku třeba hlídat, někdy celou noc.
Dalším májovým zvykem je vysypávání cestiček vápnem mezi domy dosud nepřiznaných párů.
Zvyk stavění májky není dnes již v Pojizeří tolik rozšířený, přesto jej několik obcí v regionu stále udržuje. Tato májka je vytvořena z kmene vysokého štíhlého stromu, který je po délce zbavený větví. Jen samotná špička se nechává zelená a je ozdobena barevnými pentlemi. V její vrchní části je připevněn podobně ozdobený věnec.
Takovou májku staví na náměstí v Hodkovicích nad Mohelkou, kde se pod ní na prvního máje koná i doprovodná akce pro děti, včetně dříve tradičního šplhání na májku (dnes omezené kvůli bezpečnosti).
V Huti si stavění májky vzali na starost místní dobrovolní hasiči. Vysoká májka z odkorněného kmene smrku zdobí prostor u hasičské zbrojnice.
Podobná májka byla v roce 2022 vztyčena na náměstí v Železném Brodě.
Ještě před několika lety bylo možné v některých vsích zaznamenat májky z mladých břízek ozdobených barevnými stužkami, které se stavěli u domů, ve kterém žila svobodná dívka.
K prvnímu máji a májce samotné se vázala řada tradic. Mladíci šplhali po jejím kmeni a snažili se shodit věnec na vrcholu. Také se pokoušeli v noci pokácet májku v sousedních vsích a zároveň uchránit tu svojí. Pod májkou si mladí lidé pořádali taneční zábavy. Tak jako jiné zvyky, byl i tento především společenskou událostí, která vedle rituální funkce sloužila k prohlubování sociálních vazeb místní komunity.
Přesto, že se zřejmě většina zvyků, které se k májkám vázaly, v našem regionu již nedrží, samotné májky, jako symboly léta a mladého života se stále na několika místech každoročně objevují.