RUKOPIS CUKRÁŘE LADISLAVA JÍNY
Tentokrát vám představíme rukopisnou cukrářskou kuchařku, jejímž autorem je Ladislav Jína (1883–1972), rodák z obce Slaná jižně od Semil. Po vyučení v nedaleké Lomnici nad Popelkou a po nabytí praxe Jína převzal v roce 1907 cukrářský závod, který byl v Turnově založen o 30 let dříve. Následně v roce 1910 koupil dům čp. 284 v Hluboké ulici, který přestavěl a zřídil v něm novou cukrářskou výrobnu, při níž v roce 1912 otevřel tamtéž i kavárnu. Ta se postupně stala takřka neodmyslitelnou součástí turnovského veřejného života. Jínova cukrárna pak zdárně přečkala obě světové války, avšak byla zrušena totalitním režimem v roce 1950.
„V průběhu svého působení v cukrářském oboru Jína sesbíral rozsáhlý soubor předpisů, který přetvořil v rukopis o 510 stranách. Jedná se tak o jedinečný doklad cukrářského řemesla období od pozdního Rakousko-Uherska po nástup komunistického režimu. Jednotný charakter sepsání (rukopis je stránkovaný a v jeho zadní části je obsah) naznačuje, že se skutečně jedná o cílený souborný přepis v minulosti nasbíraných předpisů, nikoli o postupně připisovaný a doplňovaný svazek, jak to často u rukopisných kuchařských knih bývá. Celkové vyvedení dokonce vybízí k domněnce, jestli autor neuvažoval přímo o tištěném vydání svých receptů. Ať už tak uvažoval či ne, nedošlo k tomu, a jím nasbírané předpisy se nám dochovaly právě pouze v tomto jediném rukopisném exempláři, který Muzeu Českého ráje v roce 2012 darovali Jaroslava Nováková a Cyril Ruth, potomci Ladislava Jíny,“ dodává k exponátu historik Jiří Sajbt.
V rukopisu samotném můžeme nalézt takřka nepřeberné množství předpisů od výrobků, které bychom dnes řadili spíš mezi pekařské, jako jsou různé kynuté i nekynuté koláče, až po typicky cukrářské zákusky či narozeninové a svatební dorty. K tomu všemu se přidávají četné předpisy na krémy, náplně, poměrně detailní technologické postupy, a to vše doplňují vlastnoruční autorovy obrázky, které se místy neomezují jen na výrobky či způsoby zdobení, ale můžeme zde najít například výjevy z přírody, nebo kulturní památky z Českého ráje, čímž se rukopis stává i milou ukázkou lidové kresby.
Všechny tyto okolnosti také vedly k tomu, že v letošním roce byl tento rukopis za podpory programu VISK 6 digitalizován a na stránkách Manuscriptoria zpřístupněn široké veřejnosti.
Exponát můžete obdivovat také „naživo” v našem muzeu. Pozor, pouze do konce srpna.