BRONZOVÝ KŘÍŽEK TYPU ENKOLPION
Při archeologickém výzkumu, který se uskutečnil v rámci stavebních úprav v interiéru kostela sv. Jana Křtitele v Turnově – Nudvojovicích na přelomu let 2001 a 2002, byl přímo pod podlahou nalezen dutý bronzový dvojdílný křížek. Ležel se v zásypové vrstvě nad nejmladšími hroby z poloviny 15. století. Jde o náprsní ostatkový (pektorální) kříž typu enkolpion nošený knězem.
Na našem území bylo dosud nalezeno 17 podobných ostatkových křížků, které se do Čech se dostaly jako import z území Kyjevské Rusi nebo z Byzance. Zde byly tyto křížky vyráběny od 11. do 13. století.
Nudvojovický křížek lze poměrně dobře datovat a také určit místo jeho výroby. Početná skupina křížků tohoto typu se totiž nalezla ve východním Polsku v okolí Přemyšle a Čermna. Jde o nejmladší krížky typu enkolpion vyráběné před polovinou 13. století. Velmi pravděpodobně se zde totiž nacházela kovolitecká dílna provozovaná řemeslníky, kteří sem utekli z Kyjeva před vpádem Tatarů v roce 1241. Nudvojovický křížek byl užíván po poměrně dlouhý čas, o čemž svědčí nepříliš šetrná oprava železným hřebem…
Velmi zajímavá je otázka kdy a jak došlo k jeho „archeologizaci“ (=uložení do země). Jde o předmět jednoduše ztracený? Nebo s ním byl kněz pohřben a při následném uložení dalšího zemřelého pod podlahu kostela byl hrob narušen? Na tyto otázky již bohužel nejsme schopni odpovědět.