Červenec, 2024

07čvc9:0017:00Geoexkurze Ze Železného Brodu až na Kozákov

Detaily události

Geologické exkurze 2024

V červnu a červenci 2024 se uskuteční geologické exkurze, které pro veřejnost připravuje geolog a mineralog turnovského muzea Mgr. Jan Bubal. Exkurze nejsou určeny jen zájemcům o geologické vědy, ale všem milovníkům historie a krásné přírody. Exkurzí je připravených pět – tři jsou po lokalitách a zajímavostech Českého ráje, jedna se uskuteční v blízkosti Liberce a jedna v okolí Harrachova. Všechny exkurze proběhnou o víkendu, v sobotu nebo v neděli, a jsou celodenní. Všechny exkurze se uskuteční pomocí hromadné dopravy (autobusy, vlaky) a především pěšky. Náklady za dopravu si hradí každý sám, další náklady budou v případě zájmu pouze za vstup do štoly.

Zájemci o jednotlivé exkurze se mohou přihlásit na e-mailové adrese bubal@muzeum-turnov.cz, ve výjimečných případech na telefonním čísle: 778 779 917, nebo osobně na pokladně muzea.

Podrobnosti ke každé exkurzi najdete na webových stránkách muzea www.muzeum-turnov.cz. Vstup do štoly v Harrachově je omezen počtem 25 osob. Přihlašovat se lze od začátku na všechny termíny. Přihlášeným účastníkům budou informace ke každé konkrétní exkurzi podány na e-mailové adresy nebo podle dohody v dostatečném časovém odstupu před exkurzí. U pěších výletů je důležité zvážit svou fyzickou kondici (jedná se delší trasy, ale poměrně rovinatým terénem, které by měl průměrně zdatný turista zvládnout). Přihláška na exkurzi je závazná!

• Geoexkurze Ze Železného Brodu až na Kozákov

Start: 7. července (neděle) v 9:00 na vlakovém nádraží v Železném Brodě
Trasa: Železný Brod – Hamštejnská rozhledna – Hamštejnský hřbet – (Prackovský vulkán) –Kozákovská Drábovna – Krkavčí skála – (Lom Slap) – Lom Proseč
Cíl: Železný Brod (od lomu jede bus v 15:56 směr Železný Brod, Turnov)
Vzdálenost: cca 13–15 km, poklidným tempem s mnoha zastávkami (převýšení 350–500 m)
Předpokládaná délka exkurze: cca 6–7 hodin.
Finanční náklady: Dopravu na místo srazu a zpět si hradí každý sám.
Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení a vybavení do terénu (dle počasí), kladivo a vybavení ke sběru vzorků, noviny na balení vzorků, svačina a pití, dobrá nálada

Ze Železného Brodu se vydáme na nově postavenou Hamštejnskou rozhlednu, abychom se rozhlédli do okolí. Po Hamštejnském hřbetu půjdeme až na Vzdychánek, odkud je možné sejít k Prackovskému vulkánu nebo udělat okruh přes Kozákovoskou drábovnu. Tak či tak se pak vydáme na vyhlídku Krkavčí skála, s možností zastávky v lomu Slap (Chuchelna). Exkurzi skončíme v lomu Proseč, kde bude možnost sbírat olivíny. Odtud je možné sejít nebo jet autobusem zpět do Železného Brodu.

Další plánované exkurze:

• Geoexkurze do okolí Železnice

Start: 20. července (sobota) v 9:00 na vlakovém nádraží Lomnice nad Popelkou
Trasa: Lomnice nad Popelkou (vlak) – Lomnice nad Popelkou (brusič kamenů) – Tábor-Kyje (vlaková zastávka) – lom Doubravice – Železnice – (Zebín) – (Čeřovka) – (Jičín)
Cíl: Železnice nebo Jičín, případně individuálně
Předpokládaná délka exkurze: cca 6–8 hodin
Vzdálenost: cca 10–13 km Mimo úvodního stoupání na horu Tábor, budeme převážně klesat.
Finanční náročnost: dopravu na místo srazu a zpět si hradí každý sám
Vybavení: pevná obuv, vhodné oblečení (dle počasí a do lomu), svačina a pití na celý den (možnost dát si chlazený nebo teplý nápoj, příp. drobné občerstvení v provozech na cestě?), kdo má kladivo a majzlík, batůžek a noviny na vzorky, dobrá nálada.

V Lomnici nad Popelkou navštívíme zpracovatele a brusiče kamenů, který nám ukáže techniku plošného řezání a leštění. Odtud se vydáme na výstup na horu Tábor, nejvyšší bod naší trasy. Při sestupu do údolí navštívíme zářez železniční trati v Kyjích, vrcholem exkurze bude návštěva činného lomu Doubravice. Když nám zbydou síly, půjdeme dále ze Železnice do Jičína a zastavíme se u sopek Zebín a Čeřovka.

(Neděle) 9:00 - 17:00