Akce

PALÁC LIEBIEG LIBEREC
Galerie Johann

19. 8. – 7. 9. 2024

KONTAKT

Tel: 778 483 453
laurynova@muzeum-turnov.cz

S VÁŠNÍ PRO ČESKÝ GRANÁT (Muzeum Turnov spolupořadatelem)

19.08.2024 - 07.09.2024

S VÁŠNÍ PRO ČESKÝ GRANÁT
Galerie Johann, Palác Liebieg, Liberec / 19. 8. – 7. 9. 2024

Příběh českého granátu jako jedinečného, ryze českého drahokamu, který platil v minulosti za oblíbený šperkový kámen napříč všemi společenskými vrstvami a od dob národního obrození plní roli hrdého vlasteneckého symbolu, odvypráví výstava S vášní pro český granát, pořádaná při příležitosti Crystal Valley Week 2024 v libereckém Paláci Liebieg.

Český granát a jeho temně červená barva upoutala pozornost člověka na našem území již v době stěhování národů. Franz Xaver Maxmilian Zippe (1791-1863), mineralog, geolog a spoluzakladatel Národního muzea v Praze o něm prohlásil, že je mineralogickým symbolem Čech. Obecně je pak tento pyrop považován za národní symbol. Těží se pouze na dvou lokalitách, v Dolní Olešnici v Podkrkonoší a Podsedicích v Českém Středohoří. Těžební právo na české granáty má pouze družstvo umělecké výroby Granát Turnov, které se těžbě a zpracování českých granátů věnuje již od roku 1953. Granát Turnov je také majitelem ochranné známky „Český granát“ a označení původu „Český granátový šperk“.

Ačkoli nahodilý sběr českých granátů můžeme vysledovat již v období pravěku, jejich zpracování se zprvu odehrávalo mimo naše území. Užití českých granátů k výzdobě klenotů lze pro středověké umělecké řemeslo dokumentovat zejména církevními památkami (např. klenoty svatovítského pokladu nebo pás královny Elišky z Hradce Králové), pro zpracování se však kameny z Čech vyvážely do německých zemí (Waldkirchen, Freiburg, Norimberk), teprve od poloviny 16. století a zejména pak v době Rudolfa II. máme doloženo jejich broušení v Praze. Významným milníkem je pak rok 1762, kdy Marie Terezie zakazuje vývoz surových granátů z českých zemí, které tak získávají monopol na jejich zpracování. Od 18. století přebírá vedoucí pozici v broušení granátů Turnov, kde tradice výroby granátových šperků přetrvala dodnes.

Těžba granátů se dnes odehrává výhradně na dvou zmiňovaných lokalitách provozovaných společností Granát, d.u.v, Turnov (Podsedice a Dolní Olešnice). Celý proces těžby českých granátů je velmi ekologický a využívá se při něm výhradně cirkulační voda. Z 1 t vytěženého materiálu se získá cca 14 g českého granátu. Získaná zrnka českého granátu mají obvykle velikost do 5 mm. Kameny o velikosti 7 mm a více jsou vzácné a při těžbě se jich najde jen několik za rok. Po těžbě je vždy celý dobývaný prostor rekultivován. Vytěžené české granáty se třídí ručně a pro výrobu šperků se používají pouze ty nejkvalitnější drahokamy. Celý proces od vytěžení kamene až po finální šperk se odehrává v režii firmy Granát, která mj. zaměstnává vlastní kolektiv prvotřídních brusičů a zlatníků. Rukama brusičů družstva projde ročně až 5 miliónů kusů českých granátů. Designové oddělení společnosti pravidelně připravuje nové kolekce, které odpovídají nejnovějším trendům. Řemeslné dovednosti a preciznost zaručují zákazníkům špičkovou kvalitu výrobků. Každý šperk se vyznačuje dominancí drahokamu nad kovem, zdůrazňující tradiční zpracování s vysokým podílem ruční práce.

 

Výstava v Paláci Liebieg představí vedle základních informací o českém granátu, jeho podstatě, získávání, zpracování i mýtech s ním spojených především exkluzivní klenoty zdobené tímto národním drahokamem. K vidění budou cenné historické šperky a předměty s českými granáty z různých historických epoch, ať už jde o barokní pohár jako ukázku předmětu z liturgického prostředí nebo barokní křížek ze šlechtických kruhů, tak také např. lidový čepec zdobený skleněnými nápodobami granátů či granátové šňůry, obojí typické pro venkov 19. století na Turnovsku. Představen bude průřez typologickým vývojem českého granátového šperku od 18. až po počátek 20. století vrcholící v luxusních náhrdelnících navržených osobnostmi jako Franta Anýž nebo Marie Křivánková, ale také paralelní užití českého granátu pro dekorování předmětů denní potřeby, sportovních vyznamenání a odznaků k nejrůznějším příležitostem. Atmosféru dokreslí historické portréty dam okrášlených granátovými šperky. Další část výstavy ukáže tzv. milníky designu – významné realizace turnovského družstva Granát, které stály na počátku moderního designu šperků s českými granáty, jakou je např. replika objektu Jana Nušla oceněná Grand Prix na EXPO 1958, v doprovodu unikátních individuálních zakázek pro významné státnické návštěvy či soukromé objednavatele (Michelle Obamová, Madeleine Albrightová…). Závěrečná část výstavy představí nejnovější produktové kolekce společnosti Granát Turnov a nabídne mj. také šperky uplatňující osvědčenou kombinaci českého granátu a vltavínu; připraven je také prodej těchto šperků přímo v Paláci Liebieg.

Výstava S VÁŠNÍ PRO ČESKÝ GRANÁT se koná od 19.8. do 7.9.2024 a je doplněna bohatým doprovodným programem. Těšit se můžete na již zmiňovanou výstavu, komentované prohlídky, přednášky o českém granátu a šperku, prezentaci současného granátového šperku, módní přehlídky, dílničky pro děti a mnoho dalšího. Příběh českého granátu bude ve výstavním prostoru také vyprávět nové video o společnosti Granát, které se natáčelo na jaře tohoto roku jak při těžbě, tak ve výrobě v turnovském sídle družstva Granát.

Výstavu S VÁŠNÍ PRO ČESKÝ GRANÁT připravil Granát Turnov ve spolupráci s Muzeem Českého ráje v Turnově, exponáty dále zapůjčilo Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Severočeské muzeum v Liberci, Oblastní galerie Liberec a Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou. Scénografii a výtvarné řešení výstavy připravil Ricardo Hoineff (scénárista a sklářský výtvarník). Část Paláce Liebieg bude patřit turnovské SUPŠ a VOŠ („Špéře“), která svým studijním zaměřením na umělecké zpracování drahých kamenů a kovů plní nezastupitelnou roli v přípravě nových uměleckých řemeslníků a výtvarníků v těchto oborech nejen na území Libereckého kraje, ale v rámci celé ČR (obor zpracování drahých kamenů lze u nás studovat pouze v Turnově!). Turnov se zde bude prezentovat jako město, kde má kámen a šperk své neodmyslitelné místo.

Nechejte se pozvat také na módní přehlídku MÓDA A ŠPERK. Letní podvečer na nádherném nádvoří Paláce Liebieg bude patřit šperkům s českými granáty od Granátu Turnov, které jsou vždy spojením luxusu, elegance a řemeslné preciznosti. Představí se zde společně s módními kousky ze STYL 2.0 Zdeňky Štrauchové.

Módní přehlídka SPIRIT OF CRYSTAL VALLEY je jednou z mnoha akcí, kde se tvůrci z Crystal Valley v rámci CRYSTAL VALLEY WEEKU 2024 společně představí. Módní přehlídka SPIRIT OF CRYSTAL VALLEY se koná v Tramvajovém depu dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Tramvajové depo se tak stane středobodem české tvorby. A Granát Turnov bude u toho. Již na začátku roku designeři a zlatníci Granátu Turnov spojili své síly s Alenou Novotnou z atelieru AJJA, která má svou krejčovskou dílnu v turnovské Uličce řemesel. Byly to velmi tvůrčí měsíce, kdy vznikla sada přehlídkových modelů, které nechají vyniknout kráse českého granátu.

V Turnově, stejně tak jako vloni, se velké oblibě těší Dětské dílničky v Galerii Granát, kde si mohou malí návštěvníci prověřit svou trpělivost a pečlivost při výrobě drobného šperku. Při prohlídce galerie můžete nahlédnout pod pokličku zlatnického řemesla, které má v Turnově bohatou tradici. Dětské dílničky jsou otevřeny každé prázdninové úterý a pátek a během výstavy S VÁŠNÍ PRO ČESKÝ GRANÁT je budou moci vyzkoušet také dětští návštěvníci Paláce Liebieg.

V příštím roce se v japonské Ósace koná Všeobecná světová výstava EXPO 2025. Český pavilon bude prezentovat talent a kreativitu, ale také úspěchy vědy, výzkumu a inovací. Bude prezentovat Česko jako atraktivní místo pro život a obchodní příležitosti, které si zaslouží pozornost. Světová výstava se do japonské Ósaky vrací po 55 letech. Granát Turnov se stal partnerem českého pavilonu a účasti České republiky na této prestižní události. Nebude to ostatně poprvé, kdy bude Granát Turnov prezentovat Českou republiku na EXPO. V Bruselu v roce 1958 získal Granát Turnov významné ocenění GRAND PRIX, účastnil se i dalších světových výstav v Montrealu, Ósace, Aichi a Šanghai. Japonští novináři do našeho kraje za Granátem Turnov zavítají začátkem října.

 

 

Zdroj: Granát, d.u.v. Turnov, Výšinka 1409, 511 01 Turnov, www.granat.cz
Muzeum Českého ráje v Turnově, Skálova 71, 511 01 Turnov, www.muzeum-turnov.cz

 

X