Akce

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

Přednáškový cyklus Putování za minerály V Pestrost arménského obsidiánu (26. 1.)

26.01.2022

Přednáškové Putování za minerály V

Od poloviny ledna bude probíhat již pátý ročník cyklu geologicko-cestopisných přednášek s názvem Putování za minerály. Přednášky se budou řídit podobným modelem jako v předchozích letech, tzn. základním „kamenem“ všech povídání je cestování a geologie, tj. návštěva mineralogických (paleontologických) lokalit, sběr a nákup minerálů, geologický výzkum, těžba nerostných surovin nebo poznávání hor a místní geologie. To samozřejmě neznamená, že jsou přednášky určené pouze odborníkům a milovníkům neživé přírody. Určitě si v nich najde své i prostý cestovatel, protože na mnoha fotografiích bude prezentována jak nádherná krajina, fauna a flóra, tak i kultura, a především zážitky samotných cestovatelů. Cílem je vytvořit co nejširší a nejpestřejší okruh přednášek, takže i letos během cest po celém světě navštívíme horské systémy, podíváme se na zajímavá naleziště minerálů a fosilií, ale především poznáme nová, nepoznaná místa naší planety. Přednášky budou probíhat ve vybrané středy v lednu, únoru a březnu vždy od 17 hodin v Kamenářském domě. Vstupné: 40 Kč

12. 1. Drsná krása Alp
Jan Bubal, Muzeum Českého ráje v Turnově
Během posledních tří let navštívil geolog-mineralog Jan Bubal rakouské, francouzské i švýcarské Alpy. Zdolával ledovce, tří i čtyřtisícové vrcholy, ale také dobýval drahé kameny z nitra těchto velehor. Samozřejmě hory jsou krásné, ale také nebezpečné, a všechny tři výpravy byly plné dobrodružství…

26. 1. Pestrost arménského obsidiánu
Jan Loun, KYOCERA AVX Components Corporation
Tentokrát nás cesta za kameny zavede do malé, ale působivé země na Zakavkazsku. Jak to tak bývá u expedic, jejichž program je šitý horkou jehlou, i tentokrát jsme navštívili nečekaná, ale o to zajímavější místa. Hlavním motivem přednášky bude sopečná krajina, zjistíme, že obsidián může být mnohem zajímavější, než jsme si dosud mysleli. Tato zemička pod Araratem toho ale nabízí mnohem více…

9. 2. Za kolumbijskými smaragdy
Viktor Tecl, K2 Rocks
Po staletí se hledají a těží nejlepší smaragdy na světě v Kolumbii. Krátkou výpravou na tamní dvě nejznámější lokality – Chivor a Muzo měl těsně před vypuknutím covidové pandemie geolog-mineralog Jan Bubal možnost, přesvědčit se na vlastní oči o trvající zelené horečce, krásné zemi a lidech mnohem vstřícnějších, než je známo z drogových seriálů.

23. 2. Geolog na Anglické riviéře
Jan Doucek, Geopark Železné hory
Jižní anglické pobřeží není vyhlášené pouze palmami a plážemi, kde se dá koupat, ale jedná se zároveň o geologický ráj plný zkamenělin. Proto se mu také přezdívá jurské pobřeží. Přednáška vás provede po vybraných lokalitách tohoto geologického skvostu. Součástí nebudou pouze poutavé fotografie, ale i skutečné autorovy nálezy.

9. 3. Za čerty do Belize
Jaromír Tvrdý, G E T s.r.o.
Dojmy ložiskového geologa z práce v exotické turistické destinaci věnované bohaté historii mayské civilizace i pestré tropické přírodě. A trochu i kamenům, konkrétně valounům zdejšího rohovce (anglicky chert neboli „čert“), které mají po rozříznutí a vyleštění dekorativní kresbu.

23. 3. Výbuch sopky na ostrově La Palma
Jan Bubal, Muzeum Českého ráje v Turnově
Postřehy a zážitky z návštěvy ostrova La Palma, na kterém již od září 2021 probíhá (probíhala) intenzivní sopečná činnost. V sopečném masivu Cumbre Vieja vytéká z několika otvorů kráteru láva, vylétává popel a sopečnou činnost doprovází četná zemětřesení.

Putování za minerály V
Putování za minerály V

 

Z důvodu aktuálních vládních protiepidemických nařízení prosíme, abyste Vaši případnou účast na přednášce absolvovali pouze s očkovacím certifikátem, nebo potvrzením o prodělání nemoci covid-19, ne starším než 180 dní.
Děkujeme.

X