Akce

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

Mezinárodní sympozium současného šperku v Turnově

04.10.2022 - 14.10.2022

Mezinárodní sympozium současného šperku v Turnově
Sympozium 4.-14. 10. (Kamenářský dům MČR)
Výstava Symposion 6. 10. – 13. 11. 2022 (Klenotnice MČR)

Muzeum Českého ráje v Turnově hostí začátkem října mezinárodní pracovní setkání autorů z oblasti současného autorského šperku, jehož tradice trvá již od roku 1984. Letošními hosty jsou Tamia Dellinger (DE), Sergej Dubovyk (UA), Marta Havlíčková (CZ), Herman Hermsen (NL), Lin Cheung (GB), Francisca Kweitel (AR), Peter Machata (SK), Kika Rufino (BR), Julia Turner (US) a Martin Verner (CZ).

Po nečekané a dlouhé čtyři roky trvající covidové pauze se v Kamenářském domě Muzea Českého ráje v Turnově opět rozezní zlatnické nástroje a prostor se na 10 dní promění v improvizovanou šperkařskou dílnu. Tvůrci v oboru autorského šperku se zde při nejstarší akci svého druhu na evropské půdě setkají již po šestadvacáté.

Sympozium se tentokrát uskuteční v podzimním termínu 4.-14. října a zúčastní se ho jako obvykle zvučná jména z oblasti autorského šperku; společnost bude již tradičně pestrá teritoriálně, generačně i co do škály výtvarných názorů. Účastníky čeká již tradičně bohatý program zahájený odbornými exkurzemi, které vyústí v dílenskou část, během níž šperkaři zpracovávají nabyté zážitky do podoby nových šperků či výtvarných objektů. Tvůrčí etapa setkání bude, stejně jako v posledních ročnících, rozšířena sérií videoprezentací jednotlivých účastníků, které jsou veřejnosti přístupné, stejně jako prostor dílny s umělci, takže návštěvníci mají jedinečnou možnost nahlédnout do spontánního tvůrčího procesu, který je jindy uzavřen do prostředí jednotlivých ateliérů a studií. Zájemci o současný šperk tak mohou během sympozia vstoupit do osobního kontaktu s jednotlivými šperkaři a okusit atraktivní prostředí s jedinečnou atmosférou kolegiality, respektu i vzájemné inspirace. Harmonogram jednotlivých přednášek bude zveřejněn na muzejním webu a sociálních sítích. Ukázky z tvorby jednotlivých účastníků budou od 6. října k vidění v Klenotnici muzea v rámci výstavy Symposion, v níž je o týden později nahradí výsledky sympozia, které rozšíří muzejní sbírku, čítající nyní už více než šest stovek šperků.

Pozvání do Turnova letos přijali britská šperkařka Lin Cheung, německá výtvarnice Tamia Dellinger nebo Brazilka Kika Rufino. Obě posledně jmenované jsou absolventkami oboru Drahý kámen a šperk v německém Idar-Obersteinu (tři Tamiiny práce byly na jaře prezentovány v Klenotnici muzea při výstavě Let there be rock), jejich účast je tak dalším dokladem dlouholetých vřelých pracovních kontaktů s tamější vysokou školou. Dle původního plánu měl být hostem sympozia dokonce pedagog kampusu Idar-Oberstein a vynikající brusič Levan Jishkariani, který vede přípravu studentů v oboru zpracování drahých kamenů, s ohledem na ničivý letní požár školní budovy však bylo jeho sil třeba při zahájení nového semestru; pevně ale doufáme, že příštího turnovského setkání se již bude moci zúčastnit. Českou a slovenskou účastnickou stopu sympozia tentokrát zajistí mladá generace českých šperkařů zastoupená Martinem Vernerem a sklářskou výtvarnicí a autorkou grafického vizuálu sympozia Martou Havlíčkovou, z jihozápadu Slovenska přijede Peter Machata. Na Slovensku žije také Sergej Dubovyk, absolvent turnovské „šperkárny“ s ukrajinskými kořeny a výrazný talent česko-slovenského šperkařského prostředí. Těší nás, že se šperkaři mají chuť do Turnova vracet, jak dokazuje opětovná účast argentinské výtvarnice Francisky Kweitel, klasika evropského šperku Hermana Hermsena či americké šperkařky a galeristky Julie Turner, která muzeu mj. ochotně pomohla zorganizovat transport secesního závěsu podle návrhu Antonína Karče – senzační loňské akvizice – ze Spojených států do Turnova.

Netradiční součástí programu letošního sympoziálního běhu bude workshop s brusiči drahých kamenů a šperkaři, který je na pondělí 10. října připraven pro odbornou veřejnost v podobě účastníků sympozia a studentů oboru Design a zpracování drahých kamenů turnovské SUPŠ. Zlatník a šperkař Jiří Urban během něho představí za doprovodu glyptičky Evy Víškové-Mrákotové práci na kopii císařské koruny Napoleona Bonaparte, která byla počátkem roku 2022 představena v muzejní Klenotnici, a se svými bohatými profesními zkušenostmi včetně podílu na restaurování relikviáře sv. Maura seznámí posluchače turnovský brusič Petr Šťastný.

Kurátoři akce:
PhDr. Miroslav Cogan tel.: 736 145 450, cogan@muzeum-turnov.cz
Mgr. Lenka Laurynová tel.: 778 483 453, laurynova@muzeum-turnov.cz

Mezinárodní šperkařské sympozium Turnov – Pozvánka
Mezinárodní šperkařské sympozium Turnov – Pozvánka

X