Akce

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

Mezinárodní sympozium současného šperku

01.10.2024 - 11.10.2024

MEZINÁRODNÍ SYMPOZIUM SOUČASNÉHO ŠPERKU / 1.–11. 10. 2024

VÝSTAVA SYMPOSION 2024 / 2. 10. – 10. 11. 2024

Po dvou letech se do Turnova opět sjedou významné světové i tuzemské osobnosti autorského šperku, aby se zúčastnili již 27. mezinárodního sympozia současného šperku. Poznávání místní zlatnické a kamenobrusičské tradice společně s exkurzemi do podmanivé krajiny Českého ráje a Podkrkonoší jistě vytvoří mezi účastníky to správné tvůrčí mikroklima, aby ze zlatnické dílny v Kamenářském domě mohly vzejít nové šperky a objekty, které obohatí dosavadní muzejní kolekci.

Účast na letošním sympoziu přislíbili:
Martina Dempf DE / Susan Ewing US / Herman Hermsen NL / Levan Jishkariani GE / Soňa Kabaňová SK / Farieda Nazier ZA / Pavel Opočenský CZ / Oldřich Sládek CZ / Václav Soukup CZ / Peter Vermandere BE

Těší nás, že řada účastníků se do Turnova vrací, jako je tomu v případě M. Dempf (2006), H. Hermsena (2001), S. Kabaňové (2003), a někteří přijíždějí dokonce poněkolikáté, jako S. Ewing (1997, 1998, 1999), P. Opočenský (1991, 1999) či P. Vermandere, zároveň však máme příležitost seznámit s místním šperkařským geniem loci také zcela nové aktéry. Velmi si vážíme toho, že se setkání zúčastní Levan Jishkariani jako mistrný brusič, který v kampusu v Idar-Obersteinu vede dílnu broušení kamenů. Zvědaví jsme také na tvorbu Fariedy Nazier, jihoafrické umělkyně, která působí jako vedoucí oddělení Navrhování a tvorby šperku na univerzitě v Johannesburgu. Mladé naděje českého šperku na letošním sympoziu ztělesňuje architekt Oldřich Sládek, který se turnovskému publiku představil v uplynulých letech na výstavách reGenerace5 (2021) a V plné formě (2023/2024). Převážná většina letošních účastníků však patří do kategorie tzv. klasiků současného autorského šperku, kteří v mnoha případech předávají své cenné dlouholeté zkušenosti mladým tvůrcům na univerzitách a vysokých školách na evropském, americkém i africkém kontinentu.

Program sympozia sestává tradičně ze tří dnů naplněných exkurzemi do provozu firmy Granát, d.u.v. Turnov, a na těžbu českých granátů v Dolní Olešnici, do ateliéru Vratislava Karla Nováka a Ludmily Šikolové v Jablonci nad Nisou, do expozic a depozitáře tamějšího Muzea skla a bižuterie či do nové sklářské expozice Městského muzea v Železném Brodě nebo pěším výletem do Hruboskalského skalního města. Prostřednictvím expozic našeho muzea a v živém kontaktu s turnovskou SUPŠ či SUPŠS v Železném Brodě seznámíme účastníky s jedinečnými místními tradicemi výroby a zpracování skla, broušení drahých kamenů a šperkařství. Od soboty 5. října pak budou výtvarníci společně tvořit ve zlatnické dílně v Kamenářském domě a při práci jistě stejně jako většina jejich předchůdců rádi začlení do nových šperků drahokamy vlastnoručně sesbírané během předchozích dní na lokálních nalezištích. Vybrané finální klenoty se po skončení setkání stanou součástí unikátní sbírky současného šperku Muzea Českého ráje v Turnově, která čítá již k sedmi stům položek a kterou s úspěchem prezentujeme nejen na krátkodobých výstavách doma i v zahraničí, ale od jara letošního roku také v atraktivně zrekonstruované stálé expozici.

Účastníci letošního sympozia se zdejšímu publiku představí hned ve středu 2. října na výstavě Symposion 2024 v prostorách muzejní Klenotnice, kde vystaví reprezentativní ukázku své dosavadní tvorby. V pátek 11. října pak tyto práce nahradí výsledky letošního šperkařského setkání, které budou vybrány pro muzejní sbírku. Ty bude možné obdivovat až do neděle 10. listopadu.

Na zahájení výstavy Symposion 2. října v 17. 00 stejně jako k návštěvě dílenské části sympozia v termínu 5.-11. října je srdečně zvána nejen odborná veřejnost zastoupená místními zlatníky, šperkaři, brusiči a také studenty a pedagogy regionálních uměleckých škol, ale také publikum z řad široké veřejnosti. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost pozorovat přední osobnosti světového ateliérového šperku během tvůrčího procesu a seznámit se blíže také s jejich dosavadní tvorbou a jejími východisky v průběhu podvečerních prezentací. Jejich program zveřejníme během prvních dní sympozia.

X