Akce
OTEVÍRACÍ HODINY
Otevřeno denně kromě pondělí:
květen – září:
9:00 – 17:00 hod.
říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.
KONTAKT
Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz
„Drahý kámen“ vltavín (Přednáška Jana Bubala
27.02.2025
Přednáškový cyklus „Drahé kameny České republiky“
Geolog Jan Bubal připravil cyklus přednášek o drahých kamenech České republiky. Česká republika je malou zemí, a tak se tu nevyskytují žádná obrovská ložiska drahých kamenů ani výčet drahých kamenů, které se zde vyskytují v nejvyšší kvalitě a čistotě, není příliš rozsáhlý. Každopádně drahé kameny jako jsou české granáty nebo vltavíny jsou pro naši zemi tak typické, že je znají po celém světě. V přednáškách zazní mnoho zajímavostí
o vzniku drahých kamenů, o historii jejich využívání a také o jejich oceňování. I když budou mít přednášky jistý punc odbornosti, tak to samozřejmě neznamená, že jsou určené pouze odborníkům a sběratelům. Určitě si v nich najde své i zvídavý zájemce o neživou přírodu. Všechny odbornější termíny budou v přednáškách vysvětleny a jistě bude i dostatek prostoru pro dotazy. Přednášky budou probíhat vždy ve čtvrtek od 17:00 v přednáškovém sále Muzea Českého ráje v Turnově. Vstupné 50 Kč.
Přednášející: Mgr. Jan Bubal, kurátor mineralogických sbírek Muzea Českého ráje v Turnově.
23. 1. Drahokamové safíry z lokalit Českého masivu
13. 2. Není granát jako granát
27. 2. „Drahý kámen“ vltavín
13. 3. Drahokamové odrůdy křemene z Čech a Moravy
27. 2. (17:00) „Drahý kámen“ vltavín
Vltavín patří do skupiny tektitů, přírodních skel, jejichž vznik je spojen s dopadem většího tělesa z vesmíru, které při nárazu na Zemi vymrští do vzduchu masu roztavených povrchových hornin. Oproti tektitům z různých oblastí po celém světě, vltavíny jsou většinou trávově zelené, průsvitné a vynikají výraznou skulptací. Znamená to, že vltavíny vznikaly jiným způsobem než ostatní tektity? Pochází z Měsíce nebo dokonce ze vzdálených prostor vesmíru? A proč jejich cena neustále roste? Odpovědi na tyto, ale i další otázky se dozvíte v přednášce Mgr. Jana Bubala, kurátora mineralogických sbírek Muzea Českého ráje v Turnově.
Muzeum Českého ráje v Turnově – Přednáškový sál / Vstupné 50 Kč
13. 3. (17:00) Drahokamové odrůdy křemene z Čech a Moravy
Pegmatity představují světově jedny z nejvýznačnějších nalezišť drahokamů. I když naše pegmatitové žíly nejsou po této stránce až tak bohaté, krystaly záhněd, citrínů a černých turmalínů z těchto nalezišť patří k nejkrásnějším na světě. Nálezy velkých krystalů záhněd, případně citrínů, jsou známé z oblasti Českomoravské vrchoviny, Liberecka, Jablonecka a jižních Čech. V těchto regionech se objevují také křemenné žíly s hradbovým ametystem, samostatné křemenné žíly s drahokamovým křišťálem jsou známé zase z oblasti Jeseníků. Česká republika je bohatá na křemenné hmoty a krásu těchto pokladů ukrytých pod povrchem naší země vám poodhalí přednáška Mgr. Jana Bubala, kurátora mineralogických sbírek Muzea Českého ráje v Turnově.
Muzeum Českého ráje v Turnově – Přednáškový sál / Vstupné 50 Kč