Únor – Top exponát

Kontakt: +420 481 322 106 / mail@muzeum-turnov.cz

Únor – Top exponát

Brož Thomase Gentilleho

Na začátku tohoto roku jsme se dočkali milého překvapení: Thomas Gentille, přední osobnost amerického moderního šperku, nám na návrh sběratelky paní Susan Grant Lewin, věnoval jednu ze svých proslulých broží. Na počátku této akvizice byla návštěva skupiny amerických sběratelů současného šperku, členů prestižního sdružení Art Jewelry Forum v Turnově, v září 2022, kterou domluvila česká galeristka Julie Bergmann. Američani si prohlédli nejen stálou expozici turnovského kamenářství, granátový kabinet a výsledky mezinárodních šperkařských sympozií. Šťastnou shodou okolností tu zrovna probíhalo 25. sympozium, takže viděli také aktuální výstavu jeho účastníků instalovanou v muzejní klenotnici a také samotné výtvarníky při práci v Kamenářském domě. Pod dojmem z úrovně expozic, mezinárodního přesahu muzejní sbírky i našich aktivit na poli současného šperku, nám pak paní Lewin nabídla zprostředkování daru Gentilleho brože.

Thomas Gentille (*1936), americký umělec je průkopníkem novodobého šperkařského myšlení. Od přelomu 50. a 60. let 20. století demonstruje použitím všedních materiálů jako dřevo, překližka, plast, aluminium… odmítavý postoj k zažité interpretaci šperku jako cennosti z drahých materiálů. Řídí se vnímáním „pravdy“ a „duše“ materiálu. K jeho nejznámějším technologickým inovacím patří třeba barevné mozaikové textury z drobných úlomků vaječných skořápek, jimiž pokrývá své šperky. Tato brož, asi z 80. let, tak rezonuje s dobovou estetikou pop artu. Ze čtyř variant této techniky, které vyvinul, jsou na této broži využity všechny. Ale „egg shells“ jsou jen jeden příklad z mnoha Gentilleho objevných postupů. K tomu, proč svoje práce nedatuje, mi napsal: „Narodil jsem se v roce 1936 a zemřu v ….. Tak jsem prožil část dvou století. V historii světa je tento čas méně než zrnko písku, ale k přesnému datování mé práce to stačí“.

Gentille působil také pedagogicky a jeho kniha Step-by-Step Jewelry (1968) se stala manuálem pro další generaci amerických šperkařů. Velkého uznání se dočkal nejen v USA, ale i v Evropě. V roce 2001 získal třeba prestižní cenu Herbert Hoffmann Preiss, v roce 2004 Bavorskou státní cenu a byl poctěn titulem Klasik moderního šperku. Gentilleho práce jsou zastoupeny v mnoha amerických a světových sbírkách od New Yorku (Metropolitan museum a j.) po Melbourne (National Gallery of Victoria), Londýn (Victoria and Albert Museum) a Mnichov (Pinakothek der Moderne). Ke šťastným majitelům jeho díla od nynějška patří i turnovské Muzeum Českého ráje.

Thomas Gentille (vlevo) s rakouským výtvarníkem a blízkým přítelem Peterem Skubicem
Thomas Gentille (vlevo) s rakouským výtvarníkem a blízkým přítelem Peterem Skubicem na vernisáži Skubicovy výstavy v galerii Loupe v Montclair (USA) v roce 2012. Rovněž Skubic byl příznivcem turnovského muzea, celkem třikrát se zúčastnil našeho šperkařského sympozia. (foto: archiv galerie Loupe).

Brož, dar Thomase Gentille

X