Akce

OTEVÍRACÍ HODINY

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

KONTAKT

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

Drahokamové safíry z lokalit Českého masivu (Přednáška Jana Bubala)

23.01.2025

Přednáškový cyklus „Drahé kameny České republiky“

Geolog Jan Bubal připravil cyklus přednášek o drahých kamenech České republiky. Česká republika je malou zemí, a tak se tu nevyskytují žádná obrovská ložiska drahých kamenů ani výčet drahých kamenů, které se zde vyskytují v nejvyšší kvalitě a čistotě, není příliš rozsáhlý. Každopádně drahé kameny jako jsou české granáty nebo vltavíny jsou pro naši zemi tak typické, že je znají po celém světě. V přednáškách zazní mnoho zajímavostí
o vzniku drahých kamenů, o historii jejich využívání a také o jejich oceňování. I když budou mít přednášky jistý punc odbornosti, tak to samozřejmě neznamená, že jsou určené pouze odborníkům a sběratelům. Určitě si v nich najde své i zvídavý zájemce o neživou přírodu. Všechny odbornější termíny budou v přednáškách vysvětleny a jistě bude i dostatek prostoru pro dotazy. Přednášky budou probíhat vždy ve čtvrtek od 17:00 v přednáškovém sále Muzea Českého ráje v Turnově. Vstupné 50 Kč.
Přednášející: Mgr. Jan Bubal, kurátor mineralogických sbírek Muzea Českého ráje v Turnově.
23. 1. Drahokamové safíry z lokalit Českého masivu
13. 2. Není granát jako granát
27. 2. „Drahý kámen“ vltavín
13. 3. Drahokamové odrůdy křemene z Čech a Moravy

 

23. 1. (17:00) Drahokamové safíry z lokalit Českého masivu
Safíry a rubíny jsou drahokamové odrůdy korundu, které patří spolu s diamanty a smaragdy k nejvzácnějším a nejcennějším drahokamům na světě. V Českém masivu se nachází tři lokality s výskytem drahokamového safíru – Malá Jizerská louka, Vestřev a Podsedice. Ač nejstarší písemné zmínky o Malé Jizerské louce jako nalezišti drahokamových odrůd korundu (safír) a zirkonu (hyacint) pochází již z první poloviny 16. století, a lze předpokládat, že prospektoři pronikli na Jizerku již mnohem dříve, stále zůstává nevyřešená otázka vzniku a původu safírů, ale i dalších minerálů. Navzdory absenci přímých důkazů spatřuje většina autorů původ drahokamové minerální asociace na lokalitách Malá Jizerská louka a Vestřev v dosud nezjištěných vulkanitech, které vynesly safíry na povrch stejně tak, jako se předpokládá v Českém středohoří. Ale je tomu skutečně tak? V přednášce Mgr. Jana Bubala se podíváme na známá fakta, ale i nové poznatky z výzkumu safírů na všech třech lokalitách, které nám již přinesly dílčí odpovědi na tuto, ale i další dosud nevyřešené otázky.
Muzeum Českého ráje v Turnově – Přednáškový sál / Vstupné 50 Kč

 

13. 2. (17:00) Není granát jako granát. Nejvýznamnější zástupci skupiny granátu
Granát není označení jen pro jeden minerál, český granát, ale pro celou superskupinu minerálů, která zahrnuje přes třicet různých minerálních druhů s podobnými vlastnostmi, což je podmíněno jejich podobným chemickým složením a stejnou strukturou. Granáty jako skupina patří k nejbarevnějším minerálům vůbec; s výjimkou sytě modré pokrývají celou paletu barev: zahrnují různé odstíny červené, fialové, hnědé, žluté, zelené, granáty jsou také černé i čiré. Nejznámějším granátem z území Čech je český granát, který je možné definovat jako pyrop bohatý na chrom. I když rozhodně nevyniká svou velikostí, broušené kameny o velikosti nad 5 mm jsou vzácné a brusy nad 6 mm raritní a velmi drahé, zaujme svoji krvavě červenou barvou. Pyropy se vyskytují po celém světě, ale česká naleziště předčí světové výskyty jednotnou kvalitou a barevností pyropů, což umožňuje použití ekonomicky výhodného způsobu jejich těžby a zpracování. Chcete se dozvědět více o českém národním drahokamu, ale i ostatních granátech? Přijměte pozvání na poutavou přednášku Mgr. Jana Bubala, kurátora mineralogických sbírek Muzea Českého ráje v Turnově.
Muzeum Českého ráje v Turnově – Přednáškový sál / Vstupné 50 Kč

 

27. 2. (17:00) „Drahý kámen“ vltavín
Vltavín patří do skupiny tektitů, přírodních skel, jejichž vznik je spojen s dopadem většího tělesa z vesmíru, které při nárazu na Zemi vymrští do vzduchu masu roztavených povrchových hornin. Oproti tektitům z různých oblastí po celém světě, vltavíny jsou většinou trávově zelené, průsvitné a vynikají výraznou skulptací. Znamená to, že vltavíny vznikaly jiným způsobem než ostatní tektity? Pochází z Měsíce nebo dokonce ze vzdálených prostor vesmíru? A proč jejich cena neustále roste? Odpovědi na tyto, ale i další otázky se dozvíte v přednášce Mgr. Jana Bubala, kurátora mineralogických sbírek Muzea Českého ráje v Turnově.
Muzeum Českého ráje v Turnově – Přednáškový sál / Vstupné 50 Kč

 

13. 3. (17:00) Drahokamové odrůdy křemene z Čech a Moravy
Pegmatity představují světově jedny z nejvýznačnějších nalezišť drahokamů. I když naše pegmatitové žíly nejsou po této stránce až tak bohaté, krystaly záhněd, citrínů a černých turmalínů z těchto nalezišť patří k nejkrásnějším na světě. Nálezy velkých krystalů záhněd, případně citrínů, jsou známé z oblasti Českomoravské vrchoviny, Liberecka, Jablonecka a jižních Čech. V těchto regionech se objevují také křemenné žíly s hradbovým ametystem, samostatné křemenné žíly s drahokamovým křišťálem jsou známé zase z oblasti Jeseníků. Česká republika je bohatá na křemenné hmoty a krásu těchto pokladů ukrytých pod povrchem naší země vám poodhalí přednáška Mgr. Jana Bubala, kurátora mineralogických sbírek Muzea Českého ráje v Turnově.
Muzeum Českého ráje v Turnově – Přednáškový sál / Vstupné 50 Kč

X