Listopad – Top exponát

Kontakt: +420 481 322 106 / mail@muzeum-turnov.cz

Listopad – Top exponát

KOLEKCE NÁHRDELNÍKU A TŘÍ BROŽÍ ŠPERKAŘE KARLA VOTIPKY

Prezentovaný soubor šperků pochází ze série Tři generace, 2021-2023, taxodium dubium (tisovec), dedoxylon, dřevo švestky, nerez ocel, stříbro
Muzeum Českého ráje v Turnově se tradičně specializuje na drahý kámen a šperk a vlastní sbírku šperků a dokladů broušení drahých kamenů čítající aktuálně na 2700 ks. Sedm stovek z tohoto celkového počtu sbírkových předmětů připadá na současný autorský šperk. Drtivá většina těchto unikátních děl zvučných světových i tuzemských jmen se do muzea dostala jako výsledky mezinárodních šperkařských sympozií, neboť muzejní instituci naší velikosti se zpravidla nedostává finančních prostředků na akvizice. Čas od času ale příznivé okolnosti dovolí využít příležitosti a zakoupit mimořádný šperk od současného autora, a rozšířit tak kolekci i tímto způsobem. To je i případ představovaného souboru šperků Karla Votipky, který letos muzeum zakoupilo díky finanční podpoře svého zřizovatele, Libereckého kraje. 

Karel Votipka (*1964) je ve světě současného šperku naprosto mimořádným úkazem – spojuje totiž ve své renesanční osobnosti znalosti a dovednosti geologa, mineraloga a prospektora, brusiče a zároveň zlatníka. Kameny pro své šperky totiž sám vyhledává v terénu – je prvotřídním znalcem tuzemských mineralogických lokalit. Materiál dopravený z terénu pak ve své dílně v Mělníku řeže a brousí tak, aby vyhovoval designu jeho šperků, které navrhuje vždy individuálně podle charakteru dané suroviny. Posledním krokem pak je sestavení finálního klenotu zahrnující zlatnické techniky jako pájení, zlacení, leštění ad. včetně originálního způsobu uzávěru, který například u broží umožňuje jejich nošení ve svislé i vodorovné orientaci.
Vyzdvihnout je třeba také autorovo zaujetí v práci s horninami, které nejsou obecně zahrnuty do skupiny drahých kamenů. Karel Votipka však dokáže rozpoznat jejich geologickou jedinečnost i jejich estetické kvality a nechat je prostřednictvím vhodného zpracování a zapojení do šperku vyniknout. V posledních letech se takto například systematicky věnoval hornině označované jako litoměřický diorit, z níž vytvořil ucelenou kolekci šperků. K autorovým přednostem patří také technická virtuozita, s jakou k broušení i navrhování a montáži šperků přistupuje. Na první pohled masivní konstrukce s hmotně působícími kameny jsou díky velmi tenkým výbrusům zpevněným podlepením jiným materiálem či velmi důmyslně a neznatelně lepenými trojrozměrnými tvary velmi lehké, a tedy i pohodlně nositelné.
Životní cesty Karla Votipky jsou s Turnovem propojené už od roku 1993, kdy nastoupil studium oboru zlatník na zdejší SUPŠ a VOŠ. Jeho profesní kariéru monitoruje sbírka turnovského muzea od roku 2003, kdy se zúčastnil XV. mezinárodního sympozia současného šperku, na které se jako účastník vrátil ještě v roce 2018. Jeho tvorba patří k předním současným projevům v oboru autorského šperku v celosvětovém měřítku, jak o tom svědčí pravidelná účast na výstavách výběru toho nejlepšího z českého šperku, které jsou součástí prestižní přehlídky Schmuck v Mnichově, nebo jeho zařazení do reprezentativní výstavní kolekce pro projekty Prsteny a Náramky přední americké kurátorky, sběratelky a znalkyně současného šperku Helen Drutt.

Představované šperky jsou ukázkou jedné z posledních autorových tematických kolekcí, která se věnuje petrifikovaným dřevům z českých lokalit a umně kombinuje „tři generace“ (tři různá stáří) dřevěného materiálu – současné dřevo, petrifikované dřevo stáří 18–20 mil. let a nejstarší složku v podobě vzorků 200 mil. let starých prokřemenělých kmenů. „Střední generaci“ zastupují vzorky tisovce neboli taxodia, jehož zástupci žijí ještě dnes v Severní Americe v podobě vysokých stromů se vzdušnými dýchacími kořeny. Votipkou použité fragmenty prouhelnatělých kmenů pocházejí ze severočeské hnědouhelné pánve a jejich hrubá povrchová struktura je ozvláštněna třpytivými krystalky křemene. Nejstarší materiál šperků pak představuje dedoxylon (dříve označovaný jako araukarit) pocházející z přechodu karbonu a permu a nalezený v plzeňské uhlonosné pánvi (sběr probíhá povrchově na polích). Jedná se o zkřemenělé kmeny, jejichž dřevo před 200 milióny lety zapadalo sopečným popelem a ve Votipkových špercích se objevuje v podobě destiček leštěného kamene.
Získaná kolekce je pro muzejní sbírku velmi cenným dokladem autorova směřování posledních let, kvalita souboru spočívá nejen ve zkušeném provedení, ale už v invenčním a výtvarně působivém spojení tří různých druhů příbuzného materiálu. Hodnota vybraných šperků je potvrzena mj. jejich prezentací (a současnou publikací v katalogu) na výstavě „In Corona Times“ v prostorách Českého centra v Mnichově během veletrhu „Munich Jewellery Week“ v roce 2022.
X