Vánoce
Vánoční strom a betlém
Ve veřejném prostoru je asi nejrozšířenějším vánočním zvykem stavění vánočních stromů na náměstích a návsích. Ty to stromy jsou větší obdobou domácích vánočních stromků. Podobně se v obcích objevují v tomto období i velké, nejčastěji v životní velikosti vyvedené betlémy. Na rozdíl od těch domácích, které mívají i desítky postav se venkovní betlémy ze zřejmých důvodů omezují většinou jen na samotnou svatou rodinu, ale lze najít i velké betlémy i s dvěma desítkami postav. Tyto betlémy bývají zpravidla zhotovovány místními umělci. Postavy jsou většinou malované na dřevěných deskách, ale vyskytují se i betlémy trojrozměrné vyřezávané nebo například slaměné. Betlémy i vánoční stromy se ve veřejném prostoru rozšířili v posledních 30 letech. Obojí se v posledních letech stávají i předmětem soutěžení obcí, a bývá vyhlašována soutěž či anketa o nejkrásnější strom atd.
Betlémské světlo
Betlémské světlo je relativně novou tradicí, ačkoliv se mělo inspirovat pověstí o italském vojákovi, který při návratu z křížové výpravy do svaté země nesl plamen ohně z betlémské baziliky.
Současná podoba této každoroční akce vznikla nápadem rakouské umělkyně českého původu Ady Brandstetter z Nussdorfu. Zde inspirovala místní děti, aby chodily se svíčkami k vánočnímu stromku a domů si odnášeli „světlo od Ježíška“. To inspirovalo rakouskou televizi a roce 1986 v rámci vánoční sbírky na pomoc postiženým dětem přivezlo světlo přímo z Betléma jedno z postižených dětí rakouskými aerolinkami do Lince.
V roce 1989 se iniciativou vůdce vídeňských skautů Herbert Grünwalda do akce zapojují skauti, kteří betlémské světlo roznášejí dodnes. V tento rok jej přivezli čeští skauti i k nám. Dnes je betlémské světlo každoročně přiváženo do většiny českých měst i menších obcí.
Strom a betlém Loužnice
V několika posledních letech je aktivními občany obce Loužnice pořádáno slavnostní rozsvícení vánočního stromku a betlému. Součástí akce je zpívání koled, občerstvení a žena v kostýmu anděla rozděluje drobné dárky přítomným dětem. Loužnický betlém byl vytvořen místním umělcem a sestává se již téměř ze třech desítek postav v životní velikosti. Každý rok přibyde několik nových.
Betlémské světlo Turnov
23. prosince bylo betlémské světlo místními skauty přineseno na Turnovské náměstí Českého ráje. Součástí akce bylo i zpívání koled a živý betlém u vánočního stromu.