Dožínky
Dožínky snad mají svoje kořeny v předkřesťanských obřadech spojených se sklizní a věstěním jakou úrodu přinese další rok. Takové rituály jsou doloženy i v písemných zmínkách, které popisují nošení obětin například v podobě medových koláčů sochám bohů a věštění budoucí úrody z číše vína či medoviny. Obřadů a oslav spojených s úrodou je byla celá řada a konali se v závislosti na přírodních podmínkách a druhu sklízených plodin (dožínky – obilí, dočesná – chmel, vinobraní…).
V pozdější lidové tradici jsou Dožínky především oslavou konce žní, nejdůležitějšího období zemědělského roku. Ty probíhali v rámci jednotlivých hospodářství. Ženci a žnečky uvili z posledních klasů dožínkový věnec, který ozdobili kvítím. Klasy a květy se ozdobil rovněž vůz a zemědělské náčiní. Takto vyrazili k domu hospodáře, kde mu věnec, jako symbol dobré úrody slavnostně předali. To jim sedlák oplatil pohoštěním.
Později byli Dožínkové slavnosti většího rozsahu organizováni městy, agrárními spolky, a za socialismu byly pořádány i dožínky celostátní. Dnes probíhají například Dožínky krajské., nebo dožínky pořádané ministerstvem zemědělství.
Semilský Pecen
Tato dožínková slavnost začíná ráno ekumenickou bohoslužbou a koncertem v Husově sboru. Odtud poté vyráží slavnostní průvod za doprovodu kapely. V čele průvodu je na místo dožínkového věnce nesen pecen chleba na ošatce jako symbol této slavnosti. Průvod prochází městem a směřuje do parku na ,,ostrov“ kde je slavnostně uvítán. Zde je stojí řady stánků s řemeslnými a jinými výrobky, na dvou podiích probíhají po celý den hudební vystoupení, je vyhlášena cena zahradník města Semily, oceněni lokální chovatelé a pěstitelé atd. V prostoru parku je rovněž možné si prohlédnout hospodářská zvířata, zemědělské stroje nebo automobilové veterány, které byli rovněž součástí průvodu. Paralelně s programem v parku probíhá i program Muzea a Pojizerské galerie Semily.
Krajské dožínky Frýdlant
Krajské dožínky ve Frýdlantu tento je akce organizovaná Libereckým krajem, městem Frýdlant, Agrární komorou LK a Střední školou hospodářskou a lesnickou Frýdlant. Začíná na zámku odkud vychází dožínkový průvod do kostela Nalezení sv. Kříže, kde je sloužena děkovná mše za úrodu. Kostel je vyzdoben klasy obilí a věnci. Poté průvod zamíří na náměstí kde následuje slavnostní předání dožínkového věnce. Následují hudební vystoupení populárních kapel, a vyhlášení soutěže a výrobku roku. Paralelně s programem na náměstí probíhá v parku Výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky, divadelní představení, dřevorubecká soutěž Timbersport, vystoupení folklorních souboru a další.