Nebeská družina (Vernisáž výstavy)

24.10.2024

Svaté obrázky ze sbírky rodiny Scheybalových

Svaté obrázky, jsou již dlouho součástí soukromých i veřejných sbírek, ale uměnověda si jich zatím moc nevšímá. Možná proto, že jsou většinou jednoduché a umělecky nenáročné, mají však zato těsnou vazbu na důležité životní mezníky a osobní prožitky konkrétních lidí. Proto jsou nám, i s odstupem času, stále blízké. Vážou se ke škále různých společenských příležitosti, svátků a událostí v životě minulých generací, při nichž se svaté obrázky rozdávaly nebo prodávaly. Ze sbírky Josefa Václava Scheybala jsme pro výstavu Nebeská družina vybírali exponáty jak z hlediska stáří, od 17. po 20. století, tak určení. K těm nejběžnějším patří upomínky z pouti, a naopak k těm nejzajímavějším tu budou patřit ochranné škapulířové tisky nebo polykací obrázky užívané v lidovém léčitelství. Také chceme upozornit na šíři používaných výtvarných a tiskařských technik. Návštěvník tak uvidí dřevořezy, lepty, rytiny, malbu na pergamenu, ale i fotografie nebo moderní ofsetový tisk. Originály svatých obrázků doplní lidové dřevořezby oblíbených poutních madon, podmalby na skle, skutečný škapulíř a jako velká rarita několik měděných   desek k tisku svatých obrázků z rukou mistrů mědirytců 18. a 19. století.

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 24. října v 17.00 hodin.
Muzeum Českého ráje v Turnově – Kamenářský dům / 24. 10. 2024 – 19. 1. 2025

Výstava Nebeská družina – pozvánkaVýstava Nebeská družina – pozvánka