Výstava

Otevírací hodiny

Otevřeno denně kromě pondělí:

květen – září:
9:00 – 17:00 hod.

říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.

Kontakt

Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz

PŘÍBĚH TIBETU

28.02.2018 - 27.05.2018

Čtyři roky po úspěšném výstavním projektu „V srdci Hedvábné stezky“ se do turnovského muzea opět vrací orientální téma. Zatímco předchozí výstava, či spíše soubor výstav, byla zaměřena na středoasijský kulturní okruh, tentokrát se vydáme až do tajemného Tibetu.

Netradičně ve středu 28. února bude zahájena výstava Příběh Tibetu, která byla v roce 2017 instalována v Národním muzeu-Náprstkově muzeu (autorkou výstavy je PhDr. Helena Heroldová, Ph.D.). Původní výstavní koncept však bude rozšířen o další témata a doplněn o nové exponáty. Dějinám i kultuře Tibetu budou propůjčeny oba aktuální výstavní prostory turnovského muzea: výstavní sál v třetím patře a Klenotnice. Ve výstavním sálu si návštěvník bude moci prohlédnout na tři sta exponátů ze sbírek Náprstkova muzea. Tyto předměty pocházejí nejen z oblasti Centrálního Tibetu, ale z rozsáhlého území vlivu tibetské kultury, která zasahovala od himálajského regionu po dnešní Čínu a Mongolsko. Mezi nejvýznamnější patří malba Buddhy z 18. století z Tibetu, portrét vysoce postaveného mnicha pocházející z letního sídla mandžuských císařů dynastie Čching či nádherně zdobená zlacená plastika bohyně Táry. Kromě chrámových maleb a rituálních předmětů se návštěvník seznámí i s náboženskou lidovou tvorbou v podobě drobných maleb a hliněných obětin. Dětské návštěvníky určitě zaujme krásně vyzdobený model jaka – nejdůležitějšího zvířete Himálaje, tedy alespoň pro domorodce. Výstava vedle předmětů z muzejních sbírek seznámí prostřednictvím textových panelů návštěvníky s historií Tibetu od poloviny prvního tisíciletí n.l. po současnost, se základními koncepty tibetského buddhismu a s jeho šířením, a též s buddhistickou ikonografií, zejména se zobrazením slavných učitelů, Buddhy, bódhisattvů, ochránců učení a ženských božstev.

Druhá část výstavního projektu bude instalována v Klenotnici turnovského muzea.

Zde si návštěvník může detailně prohlédnout sbírku hliněných reliéfních obětin cchaccha, klášterní tisky s ochrannými motivy, amulety, buddhistické růžence. Nejen pro studenty naší SUPŠ budou zajímavé také šperky, zbraně, drobné sošky, nomádské nože, křesadla, zámky a podobně. Asi nejatraktivnější budou ale barevné rituální chrámové masky z lakované papíroviny (papiermaché), které se používají při čhamových tancích a jsou historickou součástí rituálního oděvu tanečníka. Tyto exponáty ze své soukromé sbírky zapůjčila světově uznávaná tibetoložka PhDr. Zuzana Ondomišiová, Ph.D.

Téma Hedvábné stezky, ale i lamaistického Tibetu není jenom atraktivní a do jisté míry i tajuplné, ale pro nás má ještě jeden rozměr, který skýtá osobnost archeologa a mongolisty Lumíra Jisla. Tento náš rodák z nedalekého Svijanského Újezdu, který nalezl své poslední spočinutí na turnovském hřbitově, totiž významně přispěl k odbornému posouzení a zpracování tibetských i mongolských sbírek v Náprstkově muzeu v Praze, z nichž podstatnou část bude možné shlédnout na výstavě Příběh Tibetu.

Slavnostní zahájení výstavy ve středu 28. února 2018 od 17.00 hod.
Výstavní sál muzea / Klenotnice / 28. 2. – 27. 5. 2018

X