V roce 1884 byla v Turnově založena Odborná škola pro broušení a zasazování drahokamů, dnes Střední uměleckoprůmyslová a Vyšší odborná škola v Turnově, v níž během desetiletí přibyly další uměleckořemeslné obory – stříbrnictví, rytí kovů, umělecké kovářství, odlévání kovů a restaurování. Od konce 19. století v ní vzniká unikátní kolekce prací učitelů a studentů, kterými se škola prezentovala na výstavách odborného školství a české kultury v Evropě i zámoří a sklízela medaile a Velké ceny na světových výstavách mj. v St. Louis 1904 nebo Paříži 1925 a 1937.
Mimořádný zájem veřejnosti však vzbuzují školní práce i dnes, jak se ukázalo při výstavě v Obecním domě v Praze 2002 nebo v průběhu putovní výstavy Od secese k art-déco v Německu, Holandsku a ve Vídni vletech 2005-8.
Šperky, nádoby z drahých a ušlechtilých kamenů a stříbrnické tepané práce z let 1891-1954, které návštěvníci muzea v nové Klenotnici uvidí, patří k tomu nejlepšímu z českého a evropského uměleckého řemesla první poloviny 20. století. Projekt Klenotnice, začalo muzeum a škola připravovat v roce 2007, mohl však být realizován teprve s podporou Evropských fondů v rámci česko-polského programu Cíl III v roce 2010.
Klenotnice nápaditě využívá dispozice působivých podzemních prostor muzea z režného pískovcového zdiva s unikátními cihlovými klenbami ze začátku 19. století. Podle návrhu prof. Vratislava K. Nováka instalovala fa. Revyko Praha sestavu vitrín, jež nechávají vyniknout zářivou krásu klenotů a současně jsou atraktivním setkáním historického podzemí s moderními výstavními prvky.